«معرفی انواع صندوق های سرمایه گزاری»صندوق­های سرمایه ­گذاری مشترک، واسطه­ های مالی هستند که به عموم مردم، واحد سرمایه گذاری می فروشند و وجوه حاصله را در پرتفوی متنوعی از اوراق بهادار سرمایه­ گذاری می­نمایند. هر واحد صندوق، نماینده متناسبی از پرتفوی اوراق بهاداری است که مدیرصندوق، به وکالت از طرف دارندگان واحد صندوق، سرمایه­ گذاری می­نماید.

تجارب بازار سرمایه در اغلب کشورهای دنیا، نشان می­دهد که اغلب مردم در این کشورها سهامدار هستند؛ اما نه به صورت مستقیم، بلکه از آنجا که بسیاری از مردم، اطلاعات درست و یا دقیقی از روند بازار سهام ندارند و یا فرصتی برای حضور مداوم در این بازار، برایشان مهیا نیست؛ برای سرمایه گذاری از صندوق­ های مشترک سرمایه­ گذاری استفاده می­کنند.
با خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها، افراد می توانند از مدیریت حرفه ای، کاهش ریسک ناشی از سرمایه گذاری مستقیم، تضمین نقدشوندگی در کوتاهترین زمان ممکن، شفافیت اطلاعات در این صندوق ها و همچنین خروج آسان سرمایه بهره مند گردند. کارشناسان بازار، صندوق های سرمایه گذاری را بهترین گزینه برای افرادی می دانند که تجربه چندانی در بازار سرمایه ندارند و سرمایه گذاری مستقیم برای آنان در بازار خالی از ریسک نیست.
از آنجاییکه این صندوق­ ها، تحت نظارت مداوم سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیریت حرفه ­ای قرار دارند، افراد به راحتی می­توانند با اطمینان در آن سرمایه ­گذاری کرده و با بررسی مداوم اوضاع، در جریان امور مربوط به واحدهای سرمایه­ گذاری خود قرار گیرند.

1. انواع صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری تدبیرگران فردا
با علم به نیازها و پذیرش ریسک متفاوت مشتریان، صندوق­ های سرمایه­ گذاری با شرایط متفاوتی تاسیس گردید تا رضایت مشتریان از خدمات دریافتی، حاصل گردد.

1-1. صندوق سرمایه گذاری مشترک تدبیرگران فردا
سرمایه های جمع آوری شده از مشتریان، در بازار سهام به صورت پویا و حرفه ای مدیریت شده و احتمال بازدهی بالا و به تبع آن، ریسک بیشتری برای مشتریان دارد. هرچه دید سرمایه گذاری فرد در این صندوق، بلندمدت تر باشد؛ ریسک به طور تدریجی کاهش یافته و منجر به کسب بازدهی مناسبی در طی زمان می شود. ضمانت این صندوق، سابقه عملکرد درخشان آن در طی سال های گذشته است که همواره بازدهی بالاتری از شاخص بازار را در بلندمدت کسب نموده است. واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مشترک تدبیرگران فردا، قابل نقل و انتقال به غیر نبوده و در هر زمان، با درخواست مشتری ابطال شده و معادل ارزش روز، با وی تسویه می گردد و سود سرمایه گذار را تفاوت بین قیمت خرید هر واحد و قیمت ابطال آن تشکیل می دهد.

1-2. صندوق سرمایه گذاری مشترک سپهر تدبیرگران (با سود تضمین شده حداقل 18 درصد سالانه)
سرمایه های مشتریان در این صندوق، عمدتاً در اوراق با درآمد ثابت و سپرده­ های بانکی سرمایه­ گذاری شده و تا سقف 30 درصد دارایی ­های صندوق، می­تواند در بازار سهام سرمایه گذاری گردد. سود تضمین شده این صندوق ، سالانه 18 درصد و پیشبینی حداقل سود سالانه آن ، 21 درصد و نرخ بهره موثر سالانه 23.14 درصد می باشد که در بازه های زمانی ماهانه پرداخت می شود. همچنین واحدهای این صندوق، قابلیت نقل و انتقال به غیر را ندارند و در هر زمان با درخواست مشتری ابطال شده و معادل ارزش روز با وی، تسویه می­شود.

1-3. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله امین تدبیرگران فردا(ETF)
سرمایه های مشتریان در این صندوق، عمدتاً در بازار سهام سرمایه گذاری شده و در طول جلسه معاملاتی بازار، قابل خرید و فروش با مکانیزم عرضه و تقاضا می باشند. خرید و فروش واحدهای این صندوق، به علت قابل معامله بودن در بورس، آسان تر بوده و برای افرادی که دید کوتاه مدت تری نسبت به صندوق سرمایه گذاری مشترک دارند، مناسب است.

1-4. صندوق ایتام برکت
صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری ایتام برکت با مدیریت این کارگزاری و مدیریت اجرایی بنیاد اجتماعی برکت احسان تاسیس گردیده و هدف آن حمایت از ایتام نیازمند در مناطق محروم و روستایی کشور از طریق پرداخت مقرری های ماهانه و ارائه بسته های حمایتی همچون بیمه های مکمل بهداشتی و درمانی؛ بیمه عمر و سرمایه گذاری؛ تامین هزینه های بیماریابی و پوشش هزینه های بیماریهای صعب العلاج؛ پوشش نیاز های تغذیه ای بویژه در ایتام زیر 10 سال؛ پوشش دادن هزینه های جهیزیه و تحصیل و بهسازی محل سکونت می باشد
. خیرین و نیکوکاران محترم می توانند با اختصاص مبلغی به این صندوق در این امر خدا پسندانه شریک باشند. شیوه سرمایه گذاری در این صندوق به سه گونه است در نوع اول تمام سود پول به موضوع نیکوکارانه اختصاص می یابد و سرمایه گذار در هر زمان می تواند اصل پول خود را دریافت نماید. در شیوه دوم سرمایه گذار می تواند تمامی اصل و منافع پول خود را به موضوع فعالیت صندوق هبه نماید.

.
2. نحوه ی سرمایه گذاری در صندوق ها

خرید و فروش واحد های صندوق امین(ٍETF) همانند سهام بوده و توسط معامله گران کارگزاری و یا از طریق سامانه آنلاین به قیمت روز تابلو معاملات امکان پذیر خواهد بود.

سرمایه گذاری در سایر صندوق ها به شرح زیر می باشد:


2-1. صدور واحد
• مراجعه به کارگزاری و تکمیل فرم درخواست صدور واحد سرمایه گذاری
• ارائه مدارک هویتی / معرفی نامه یا وکالت نامه
• واریز وجه مورد نظر و ارائه فیش واریز به نماینده مدیر در صندوق
• دریافت رسید واریز وجه از نماینده مدیر
• تحویل اعلامیه صدور و گواهی سرمایه گذاری حداکثر تا پایان دو روز کاری در محل ارائه درخواست به سرمایه گذار
• صدور واحد به صورت اینترنتی ، بدون نیاز به حضور مشتری در شعب کارگزاری

لازم به یادآوری است که حداقل سرمایه گذاری لازم در صندوق های سرمایه گذار حاضر، خرید یک واحد سرمایه گذاری توسط هر سرمایه گذار و بیشترین مقدار مجاز برای هر سرمایه گذار خرید 10% حداکثر واحدهای سرمایه گذاری یک صندوق است.

2-2. ابطال واحد
• مراجعه به یکی از شعب و تکمیل فرم درخواست ابطال
• تحویل گواهی سرمایه گذاری به نماینده مدیر
• ارائه مدارک هویتی
• تحویل رسید ابطال به سرمایه گذار
• صدور اعلامیه ابطال واحدهای سرمایه گذاری و تحویل به سرمایه گذار
• ابطال واحد به صورت اینترنتی ، بدون نیاز به حضور مشتری در شعب کارگزاری
مبنای محاسبه قیمت ابطال واحد سرمایه گذاری در صندوق های مشترک تدبیرگران فردا و صندوق ایتام برکت،NAV روز بعد از تاریخ درخواست ابطال خواهد بود و پس از کسر هزینه های مربوط به ابطال (که در بخش هزینه ها به تفصیل به آن اشاره شده است) حداکثر ظرف 7 روز کاری از تاریخ درخواست ابطال وجه مربوطه به حسابی که سرمایه گذاری معرفی نموده است واریز خواهد گردید. اما ابطال در صندوق سپهر تدبیرگران به قیمت NAV روز قبل درخواست صورت خواهد پذیرفت و وجه آن در روز کاری بعد از درخواست به حساب مشتری واریز خواهد گردید. در صورتی که سرمایه گذار بخشی از واحدهای سرمایه گذاری خود را ابطال نماید برای بخش باقیمانده آن گواهی سرمایه گذاری جدیدی صادر خواهد شد که این صدور مشمول هزینه صدور گواهی نخواهد بود.

.

نحوه ی محاسبه قیمت هر واحد - خالص ارزش داراییNAV:

مهم‌ترین تفاوت ماهیت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها با سهام یک شرکت، تعیین قیمت معاملاتی آن‌ها است. قیمت یک واحد سرمایه‌گذاری صندوق برخلاف قیمت سهام شرکت‌ها تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضای آن قرار نمی‌گیرد. مبنای خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری که توسط شعب صندوق و تحت عنوان صدور یا ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد، خالص ارزش دارایی‌های موجود در صندوق در پایان هر روز است از آن‌جایی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری فاقد دارایی فیزیکی بوده، سبد دارایی‌های آن متشکل از سهام و اوراق بهادار، اوراق مشارکت و یا وجه نقد است بنابراین خالص ارزش دارایی‌های آن در هر روز براساس ارزش روز دارایی‌های تشکیل‌دهندة صندوق قابل محاسبه است. مطابق با اساسنامه، مدیر موظف است خالص ارزش دارایی‌ هر واحد سرمایه‌گذاری را در پایان هر روز(ساعت 18) محاسبه و در تارنمای صندوق اعلام نماید. به همین منظور نرم‌افزارهایی طراحی گردیده است تا خطای محاسبات را کاهش داده، تمامی الزامات پیش‌بینی شده در اساسنامه و امیدنامة صندوق‌های سرمایه‌گذاری را اعمال نماید. در راستای اهداف اطلاع‌رسانی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خالص ارزش دارایی‌های صدور، ابطال و آماری به شرح ذیل محاسبه می‌گردد.

الف- صدور: خالص ارزش دارایی صدور( قیمت صدور) واحدهای سرمایه‌گذاری همواره اندکی بیش از خالص ارزش روز دارایی‌های صندوق است. علت این تفاوت آن است که با فرآیند صدور واحد سرمایه‌گذاری و جذب وجه نقد جدید برای صندوق مدیر باید اقدام به خرید سهامی نماید که لازمة مالکیت آن پرداخت کارمزد معاملات خرید است بنابراین به مقدار کمتر از وجه نقدی که صندوق دریافت نموده است به موجودی سهام آن افزوده می‌گردد.

ب - NAV ابطال: خالص ارزش دارایی ابطال( قیمت ابطال) واحدهای سرمایه‌گذاری در زمانی که یک سرمایه‌گذار قصد خروج از سرمایه‌گذاری را دارد مبنای پرداخت قرار می‌گیرد. در این زمان با فرض فروش دارایی‌های سبد سرمایه‌گذاری و پس از کسر هزینه‌های مربوط به معاملات، قیمت ابطال واحد سرمایه‌گذاری محاسبه می‌گردد. البته وجود شرایط ابطال صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هر لحظه این اطمینان را برای سرمایه‌گذار فراهم می‌نماید که بدون توجه به میزان قابل معامله بودن سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق، پول خود را با کسر همان هزینه‌های معاملات متعارف دریافت نماید.
ثبت نام